مراحل چاپ کتاب

مراحل زیر روند چاپ کتاب در انتشارات های مختلف را نشان داده است که از امضای قرارداد شروع و به تجدید چاپ و کارهای دیگر ختم می شود تقریبا در تمام انتشارات مراحل اپ به همین شکلی هست که در زیر نوشته شده

1- تنظیم قرار داد

2- تایپ و صفحه آرایی

3- تعیین عنوان کتاب

4- طرح جلد کتاب

5- دریافت شابک

6- دریافت فهرست نویسی کتابخانه ملی (فیپا)

7- دریافت مجوز از ارشاد

8- تهیه فیلم و زینک متن:

البته اگر کتاب بصورت دیجیتالی چاپ شود نیازی به تهیه زینک ندارد چنانچه کتاب افست چاپ شود از متن و جلد کتاب زینکی را تهیه می کنند..

9- چاپ متن وجلد کتاب:

پس از تهیه زینک در لیتوگرافی جهت چاپ، به چاپخانه ارسال می شود  ناشر پس از گرفتن مجوز، به چاپ کتاب اقدام می کند. بعد از دریافت مجوز، ناشر حق هیچ گونه دخل و تصرفی در محتویات کتاب ندارد. تیراژ و صفحات و سایر موارد آمده در شناسنامه باید با دقت مورد نظر قرار گیرد.
گاهی اطلاعاتی از فیپا یا شناسنامه در چاپ حذف می شوند که بعد از مطابقت ارشاد، ناشر موظف است اطلاعات حذف شده را در کتاب درج نماید.

10- انتخاب سلفون و یووی

11- صحافی کتاب

12- اعلام وصول:

پس از چاپ کتاب، ناشر ۴ نسخه از کتاب چاپ شده را جهت دریافت اعلام وصول به ارشاد تحویل می دهد. با دریافت اعلام وصول پروسه اداری چاپ یک کتاب پایان می پذیرد.

13- تجدید چاپ:

اگر ناشر بخواهد کتابی را تجدید چاپ کند، در صورتی که در کتاب تغییراتی اعمال نشده باشد، مجوز چاپ بدون سیر مراحل فوق و تنها با گرفتن مجوز ارشاد (که سریعا به متقاضی تحویل می شود) انجام می شود. اما اگر ناشر قصد اعمال تغییرات محتوایی در متن کتاب داشته باشد، باید همه مراحل بالا را پشت سر بگذارد اگه در چاپ جدید کتاب تغیراتی در کتاب صورت نگیره صرفه ی اقتصادی هم داره چون نیازی نیست از نو فیلم و زینک تهیه بشه که خودش کلی هزینه داره البته در چاپ دیجیتال فرقی نمیکنه هزینه ها در هر صورت در چاپ مجدد هزینه ها کمتر میشن چون شما دیگه هزینه ی مجوز صفحه آرایی طرح جلد  و .. رو نمی دهید.